Дослідна експлуатація

Бази даних дисертацій та авторефератів закордонних та вітчизняних

Молоді вчені, як правило, маючи намір написати дисертацію, уже заздалегідь знають напрям і тему. Повністю або частково вона може збігатися з тематикою вже підготовлених наукових статей. Якщо немає розуміння, що саме досліджувати, джерелом ідей можуть бути:

 • Підказки на кафедрі, за якою закріплений фахівець, або в науковому середовищі. Більш досвідчені колеги, які вже проводять або завершили свої дослідження, підкажуть вектори й цікаві питання.
 • Розгляд тем, які ще серйозно не були ніким вивчені й торкаються актуального напряму, що тільки почав розроблятися.
 • Успішні дисертації, які вже захищені, також можуть стати джерелом натхнення й дати орієнтир на завдання, вирішення яких на часі, і цікаві напрями.
 • Питання вузького профілю, що становлять малу частину масштабних тем, на дослідження яких кафедра або установа отримує фінансування й гранти.

Якщо тематикою цікавляться меценати або держава, це стане додатковою гарантією актуальності. Вибір такої теми – відмінне рішення з точки зору перспектив.

Тема дисертації вибирається поетапно й остаточно формулюється часто вже після проведення дослідження. Умовно можна виділити кілька кроків:

 • Головний орієнтир – актуальність питання та відповідність духу часу. Обов’язково слід стежити за чинними державними програмами, які є плідною базою для вибору теми.
 • Нерозкриті напрямки виявляються в ході аналізу вже напрацьованої бази публікацій. Необхідно вивчати наукову періодику та наукові праці з обраної галузі знань.
 • Власні напрацювання та дослідження найчастіше знаходять продовження в дисертації. Один з найлегших шляхів вибору теми для претендента – продовжити розвивати тему своїх наукових статей і кандидатської дисертації.

Перераховані пункти є основою, яка повинна бути ретельно проаналізована. Після цього претендент формує перший варіант теми, який згодом має бути критично оцінений. Рекомендується спочатку розглядати кілька тем (3-4) і зупинитися на оптимальному варіанті.

Для аналізу актуальних тем та досліджень вітчизняних і закордонних учених можна опрацювати дисертації й автореферати. Тому пропонуємо базу даних міжнародних і вітчизняних дисертацій та авторефератів.

 1. Автореферати українських дисертацій - база авторефератів національна, яка розміщена на сайті Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського
 2. НРАТ (Національний репозитарій) — загальнодержавна розподілена електронна база даних, у якій накопичуються, зберігаються й систематизуються академічні тексти. Призначення Національного репозитарію – зробити максимально доступною для суспільства наукову інформацію України й світу, що сприятиме розвитку освітньої, наукової, науково-технічної та інноваційної діяльності, шляхом поліпшення доступу до академічних текстів та сприяння академічній доброчесності.
 3. NDLTD (The Networked Digital Library of Theses and Dissertations) — пошукова система. Забезпечує пошук повнотекстових дисертацій відкритого доступу або відомостей про дисертації обмеженого доступу серед 4 млн документів.
 4. OATD (Open Access Theses and Dissertations) містить дисертації, дипломні роботи випускників понад 1 тис. дослідних інститутів, університетів і коледжів. Мови: англійська (1200000), інші європейські, китайська. Кількість документів: 2800000. Відкритий доступ до повних текстів усіх робіт.
 5. HAL містить дисертації та наукові статті співробітників науково-освітніх установ Франції. Мови: в основному англійська та французька. Кількість документів: 1 млн. Відкритий доступ до повних текстів 350 тис. робіт.
 6. CiNii Dissertations. Мови: японська, англійська. Містить дисертації на докторський ступінь університетів та інститутів Японії, бібліографічну інформацію про дисертації. Кількість документів: 230 тис. дисертацій від National Diet Library і університетів, 600 тис. бібліографічних посилань. Відкритий доступ до повних текстів усіх робіт.
 7. Dialnet містить згруповані за університетами дисертації, наукові статті вчених з провідних університетів Іспанії. Мови: іспанська та інші європейські. Кількість документів: 40 тис. Відкритий доступ до повних текстів усіх робіт.
 8. dissertations.se містить докторські дисертації шведських учених. Мови: англійська, інші європейські й східні. Кількість документів: 54 тис. Відкритий доступ до повних текстів половини робіт.
 9. PQDT Open — база даних компанії ProQuest's UMI Dissertation Publishing. Містить дисертації. Мови: англійська. Кількість документів: 27 тис. Відкритий доступ до повних текстів усіх робіт.
 10. theses.fr — частина проєкту інформаційного забезпечення вищої освіти за підтримки Міністерства освіти Франції. Містить дисертації, захищені в університетах Франції. Мови: в основному французька та англійська. Кількість документів: 370 тис. Відкритий доступ до повних текстів 30 тис. робіт.
 11. EThOS — британські дисертації (понад 400 тис.) У відкритому доступі для всіх зареєстрованих користувачів. Можна також за порівняно невеликі гроші замовити оцифрування необхідної дисертації, яка після цього буде викладена у відкритий доступ.