Інститут ім. В.П. Філатова відомий, перш за все, новаторством, сміливими науковими експериментами і унікальністю.
За майже 90-річну історію тут зроблено чимало відкриттів, які визначили вектор розвитку світової офтальмології. Досі лікарі-офтальмологи всього світу застосовують метод пересадки рогівки, розроблений академіком В.П. Філатовим, використовують лазер в лікуванні офтальмопатології, який вперше був застосований саме тут ще в 1963 році.
За роки існування Інституту вихована ціла плеяда видатних вчених, які є гордістю нашої країни: академік Н.А. Пучківська, яка керувала Інститутом після смерті В.П. Філатова 29 років, професори Б.С. Бродський, С.Ф. Кальфа, В.В. Войно-Ясенецький, З.М. Скрипниченко, Н.І. Шпак, С.А. Бархаш, А.І. Пахомова, Г.В. Легеза, І.В. Клюка, І.М. Логай, Л.А. Линник, Л.Т. Кашинцева, Л.С. Терентьєва, член-кореспондент НАМН України Н.В. Пасєчнікова і багато інших.
Сьогодні Інститут є національним центром наукових досліджень в найбільш актуальних напрямках офтальмології. Вчені Інституту представляють українську науку на всесвітніх міжнародних конгресах, з’їздах, конференціях і симпозіумах. Постійний науковий розвиток і досягнення співробітників, визнані як вітчизняними, так і зарубіжними фахівцями, роблять Інститут ім. В.П. Філатова лідером не тільки в українській, а й у світовій офтальмології.
Один раз в чотири роки на базі Інституту проходить з’їзд офтальмологів України.
Щорічно в травні в Інституті проводиться науково-практична конференція з міжнародною участю «Філатовські читання» — найбільш відома і значуща національна конференція офтальмологів.
Також щороку Інститут організовує міжобласні науково-практичні конференції, які проводяться в одному з регіонів України.