Дослідна експлуатація

Питання та відповіді

Чи потрібно проходити атестацію установам, які вже мають чинний сертифікат?

Так, потрібно. Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2024 р. №465 (далі - Постанова): (1) строк дії державної атестації наукових установ, які пройшли державну атестацію відповідно до Порядку проведення державної атестації наукових установ, затвердженого постановою, наведеною в абзаці другому пункту 1 Постанови, в редакції, що діяла до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 28 квітня 2023 р. № 414 “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 19 липня 2017 р. № 540 та визнання такою, що втратила чинність, постанови Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 р. № 652” (Офіційний вісник України, 2023 р., № 47, ст. 2566), закінчується 31 грудня 2025 р.; (2) свідоцтва про державну атестацію наукової установи, видані до 1 січня 2024 р. для наукових установ, зазначених в абзаці другому цього пункту, втрачають чинність з 31 грудня 2025 року. До цього часу повинна бути завершена єдина атестаційна кампанія для всіх НУ та ЗВО України.

Які основні критерії оцінювання для атестації, і як будуть визначатися результати та категорії?

Критерії та процедура визначення атестаційної оцінки визначена Методикою оцінювання ефективності наукової (науково-технічної) діяльності наукових установ та закладів вищої освіти в частині провадження такими закладами наукової (науково-технічної) діяльності за окремими науковими напрямами під час проведення державної атестації, затвердженої наказом Міністерства освіти і науки України від 21 жовтня 2024 року № 1485, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20 листопада 2024 року за №№ 1743/43088, 1744/43089. Методика широко обговорювалась, доопрацьовувалась і перед юстуванням погоджена без зауважень 28ма ГРБК, які мають у своєму складі наукові установи.

Ознайомитись з документом можна тут: https://nauka.gov.ua/docs/110/%D0%9D%D0%B0%D0%BA%D0%B0%D0%B7%D0%9C%D0%9E%D0%9D148521102024_compressed.pdf

Як проводитиметься атестація під час воєнного стану для установ, які зіткнулися з викликами, такими як втрата документів, кадрові втрати чи переміщення через окупацію?

Атестація проводиться для всіх НУ та ЗВО, які підлягають державній атестації на момент її проведення. У той же час, в методиці запроваджені окремі коефіцієнти підтримки установ та закладів, розташованих поблизу районів бойових дій, кордону з рф, тим, що були релоковані, і додатково тим, які мають руйнування інфраструктури. У разі втрати окремих важливих підтвердних документів слід надати об'єктивну інформацію про причини відсутності цих документів.

Чи існує мінімальна кількість наукових співробітників, необхідна для участі установи в атестації? Як враховуються працівники, які працюють за сумісництвом або перебувають у відпустках (наприклад, декретних чи воєнних)?

Мінімальна кількість наукових та/або науково-педагогічних працівників, що працюють за основним місцем роботи в НУ або ЗВО за науковим напрямом не менше ніж на 0,75 ставки становить 10 осіб. Будь-які працівники за сумісництвом та їх доробок не враховуються при атестації.

У розрахунках приймають участь усі працівники ЗВО/НУ, які працюють за основним місцем роботи, в незалежності від знаходження їх у відпустках, відрядженнях, лікарняних тощо.

Чи обов'язково включати всі існуючі напрями досліджень у заявку на атестацію, чи можна вибірково подавати окремі напрями?

НУ подаються на державну атестацію виключно за одним науковим напрямом. ЗВО можуть подаватися на державну атестацію за декількома напрямами. Рішення про участь в атестації за певним напрямом ЗВО приймають самостійно. Незалежно від того, чи планується з боку ЗВО атестація того чи іншого наукового напряму, ЗВО при подачі на атестацію за першим науковим напрямом надає відомості про розподіл своєї повної структури підрозділів і їх працівників за усіма науковими напрямами.

Як повинні подавати дані для атестації реорганізовані або новостворені установи, зокрема щодо діяльності за попередні роки?

Для новоутворених та реорганізованих наукових установ/закладів вищої освіти, крім тих, що були перейменовані або реорганізовані шляхом перетворення, чергова (базова) або позачергова державна атестація проводиться не пізніше ніж через три роки після їх утворення або реорганізації. При цьому, якщо реорганізація відбувається шляхом злиття або приєднання, наукова установа або заклад вищої освіти - правонаступник наукової установи або закладу вищої освіти, що була(в) реорганізована(ий), подає при формуванні показників на державну атестацію об'єднані дані - свої та наукової установи/закладу вищої освіти, яка(ий) реорганізувалася(вся) - починаючи з року, в якому відбулася реорганізація.

Як державна атестація корелює з акредитацією освітніх програм? Чи доцільно проводити ці процеси одночасно?

Державна атестація наукової діяльності не пов’язана з акредитацією освітніх програм.

Як подавати дані для підрозділів, які працюють за кількома напрямами досліджень? Чи можна включати показники цих підрозділів у кілька пакетів документів?

ЗВО при розподілі структури за науковими напрямами може за потреби розділити структурну одиницю (кафедру, відділ) і її показники на два наукові напрями, але лише у випадку проходження ЗВО атестації за цими двома напрямами.

Проте, показники діяльності вказуються лише один раз, так, щоб сумарний результат за двома науковими напрямами не перевищував результат для всього ЗВО.

Наприклад: кафедра інформаційних технологій може мати у своєму складі фахівців і доробок, який стосується як математичних алгоритмів, так і безпосередньо їх програмної реалізації, тоді в таблиці у напрямі “Природничі науки” зазначається - Кафедра інформаційних технологій № 1 (із відповідною кількістю фахівців), а у напрямі “Технічні науки” відповідно зазначається - Кафедра інформаційних технологій № 2 (із відповідною кількістю фахівців). Сума показників і фахівців кафедр №1 і №2 повинні збігатись із фактичною по кафедрі інформаційних технологій загалом.

Для установ, які проходять атестацію в різні роки за різними науковими напрямами, які звітні періоди потрібно використовувати, і як забезпечити узгодженість даних між напрямами?

Дані для напрямів “Суспільний” та “Аграрно-ветеринарний” подаються за період 2019-2023 роки. Для інших напрямів - за період 2020-2024 роки. Структура НУ/ЗВО подається при подачі на атестацію за першим науковим напрямом. В разі, якщо це “Суспільний” та “Аграрно-ветеринарний” напрями - структура за всіма напрямами подається за 2019-2023 роки.

Чи можна використовувати матеріали з обмеженим доступом (наприклад, секретні чи "Для службового користування") для підготовки атестаційних документів без розкриття чутливих деталей?

Процедура проведення державної атестації за всіма науковими напрямами крім “Безпекового” не передбачає подання матеріалів, що містять інформацію з обмеженим доступом. В той же час, можна зазначати дозволену інформацію, наприклад шифри робіт тощо.

Які строки подачі документів для кожного наукового напряму?

Процедура атестації передбачає декілька складових, що в часі відбуваються послідовно. Це включає подання заявки та комплекту матеріалів в Національну електронну науково-інформаційну систему, верифікацію даних у поданих матеріалах, експертне оцінювання описів впливів, опрацювання результатів та видання наказу про підсумки державної атестації. Очікується, що вся процедура займе до 4 місяців за кожним науковим напрямом. Закінчення і початки атестацій за різними напрямами можуть перекриватися і будуть доводитись шляхом Оголошень на офіційному сайті МОН.

Ознайомитись із графіком атестації за кожним науковим напрямом можна в наказі МОН від 28.11.2024 року № 1675 за посиланням: https://mon.gov.ua/npa/pro-zabezpechennia-orhanizatsii-ta-provedennia-u-2024-2025-rokakh-derzhavnoi-atestatsii-naukovykh-ustanov-ta-zakladiv-vyshchoi-osvity-v-chastyni-provadzhennia-takymy-zakladamy-naukovoi-ta-nau

Який дедлайн подачі інформації у систему URIS?

Термін подачі документів в Національну електронну науково-інформаційну систему URIS становить до 30 днів від початку атестації наукового напряму. Для напрямів “Суспільний” та “Аграрно-ветеринарний” дедлайна подачі матеріалів - 15.01.2025.

Чи співпадає термін подання заявки з періодом запланованих атестацій відповідно до наукового напряму (наприклад, лютий–травень 2025 року для інженерно-технологічного напряму)?

Заявка на проведення атестації подається разом із поданням матеріалів на атестацію НУ при поданні матеріалів за першим науковим напрямом, за яким ЗВО прийняв рішення пройти атестацію.

Чи можливо відкрити модуль державної атестації в системі URIS раніше зазначеного терміну (наприклад, раніше 16 грудня 2024 року)?

Модуль державної атестації буде відкритий в грудні 2024 року. Проте незалежно від термінів відкриття модуля державної атестації відповідальні особи НУ/ЗВО можуть реєструватись у Національній електронній науково-інформаційній системі URIS (процедура - за посиланням: https://nauka.gov.ua/information/auth/) та подавати заяву на приєднання до модуля державної атестації.

У той же час, готувати документи і заповнювати форми можна у doc-форматі, форми доступні за посиланням - https://nauka.gov.ua/information/atestat/

Які матеріали необхідно подати для атестації, і на якій платформі буде здійснюватися її проведення?

Державна атестація буде здійснюватись в Національній електронній науково-інформаційній системі URIS. З матеріалами, що необхідно подати, можна ознайомитись за посиланням: https://nauka.gov.ua/information/atestat/

Чи буде перенесений строк подання документів для ЗВО за науковим напрямом «Суспільні науки» у зв’язку із загальним звітним періодом на початку року?

Переносів термінів державної атестації не передбачається. МОН максимально змістив остаточний термін подачі матеріалів за напрямами Аграрні і Суспільні науки на 15 січня 2025 року, щоб він не співпадав із іншою звітністю за фінансовий рік. Крім цього, МОН звернувся з листом від 02.12.2024 №1/22550-24 до національних академій наук з рекомендацією відтермінувати інші внутрішні звітні процедури на час проведення державної атестації.

Також нагадаємо, що МОН суттєво спростив форму наукового звіту, тепер ДСТУ не обов'язковий, що повинно суттєво звільнити час як дослідникам, так і працівникам організаційних відділів на створення аналітики.

Як впливає форс-мажор (наприклад, відключення електроенергії) на строки подання документів, і чи можливо їх продовжити для всіх заявників?

Переносів термінів державної атестації не передбачається. Національна електронна науково-інформаційна система URIS розміщена в хмарі, тому на її роботу не впливають відключення електроенергії. Останні, на жаль, тривають в країні вже 3й рік поспіль, і не можуть вважатись форс-мажором. БІльше того, енергетики мінімізують час відключення абонентів, діють чіткі графіки. Окремі мотивовані випадки потребують додаткового розгляду.

Як враховувати співробітників, які працюють за сумісництвом (внутрішнє чи зовнішнє) на 0,5 ставки, та чи можна включати їх до звіту, якщо їх наукові показники значні?

Методикою державної атестації не передбачено врахування показників працівників, які працюють за сумісництвом.

Чи можна враховувати результати спільних наукових проєктів, якщо над ними працювали представники різних кафедр/підрозділів або інших установ? Як уникнути дублювання даних?

Результати наукової діяльності, отримані за участю представників різних підрозділів НУ/ЗВО, розподіляються між підрозділами на розсуд НУ/ЗВО.

Не можна дублювати один результат в різних підрозділах НУ/ЗВО, а також не можна вказувати один результат в різних напрямах одного ЗВО, або в різних ЗВО/НУ.

У той же час, в окремих випадках такий розподіл є можливим, наприклад в обсягах фінансування наукових проєктів тощо.

Що мається на увазі під «чисельністю штатних одиниць наукових співробітників» у додатках – це кількість посад чи кількість осіб?

Під чисельністю штатних одиниць наукових співробітників слід розуміти кількість посад у штатному розписі. Але є показники, де повинно бути заповнено і кількість осіб, всі необхідні уточнення присутні у відповідній документації.

Як відображати публікації науковців, якщо один із авторів належить до іншого напряму атестації або іншого структурного підрозділу?

Цю публікацію слід віднести до одного з підрозділів, вклад якого був найбільшим. Рішення, до якого підрозділу віднести публікацію, НУ/ЗВО приймає самостійно.

Чи можна включати до таблиць інформацію про наукові статті, монографії, доповіді або брошури, які мають DOI, але не мають ISBN?

До показників діяльності слід вносити лише ті показники, які передбачені методикою державної атестації, та надавати ті підтвердження, які зазначені у відповідних формах.

Чи потрібно подавати окремі додатки українською та англійською мовами, чи достатньо одного документа з послідовним представленням інформації обома мовами?

В Національній електронній науково-інформаційній системі, через яку відбувається подання матеріалів, форма передбачає введення даних послідовно обома мовами.

Як правильно заповнювати таблиці про фінансування, якщо частина коштів надходить через непрямі канали (наприклад, через наукові парки чи грантові установи)?

До фінансових показників зараховуються лише ті кошти, які надходять безпосередньо на рахунки ЗВО/НУ і підтверджуються документами фінансової звітності, затвердженими наказами Міністерства фінансів України.

Чи можна до опису впливів включати листи-відгуки від органів влади щодо впровадження результатів досліджень або участі представників установи в робочих групах?

Так, такі документи можна подавати як підтвердження опису впливу. РІвень будь-якого впливу буде оцінюватись експертами.