Дослідна експлуатація

Вимоги до створення сайту наукового журналу

Сьогодні міжнародний статус журналу є основою для його рейтингу і високої конкурентоспроможності. Міжнародний статус наукове видання набуває переважно за рахунок реєстрації та індексації у міжнародних наукометричних базах даних, а для цього виданню необхідно мати власний сайт. Рекомендуємо для ознайомлення перелік ключових вимог до вебсайтів наукових періодичних видань:

Дотримання вимог МОН України

Як відомо, у чинному Наказі Міністерства освіти і науки України «Про затвердження порядку формування Списку наукових фахових видань України» (№ 1111 від 17.10.2012) однією з вимог виступає «наявність статей англійською мовою на веб-сторінці видання» (п. 2.9 ).

Потрібно поетапно реалізувати проект зі створення сайту для Вашого наукового журналу на платформі Open Journal Systems (Відкриті журнальні системи). Це дозволить журналу задовольнити вищевказаною вимогу Міністерства освіти і науки України, а також мати можливість на індексування у наукометричних базах даних, як наприклад Web of Science чи Scopus.

Реєстрація доменного імені

Потрібно починати проект з замовлення окремого доменного імені. У доменне ім'я бажано закласти назву журналу або його абревіатуру. Потрібно зареєструвати будь-який вільний домен з міжнародної зони верхнього рівня, національної або регіональної зони (.com; .com.ua; .in.ua; .dp.ua та ін.).

Хостинг

Разом з доменом необхідно замовити хостинг - послуги з надання обчислювальних потужностей для розміщення інформації на сервері, що постійно перебуває в мережі Інтернет.

Встановлення OPEN JOURNAL SYSTEMS

Open Journal Systems (OJS) - безкоштовне відкрите програмне забезпечення для публікації наукових журналів онлайн, яке за своєю функціональністю не має аналогів в світі. OJS дозволяє не тільки публікувати статті в мережі Інтернет, а й організовувати весь видавничий процес: від прийому рукописів до рецензування до каталогізації статей.

На сьогоднішній день OJS є однією з найбільш прогресивних платформ для наукових видань, оскільки, на відміну від багатьох інших систем управління контентом, наприклад, WordPress, Joomla, Drupal, в OJS повноцінно підтримуються і надаються для експорту всі метадані наукового журналу, його статей і випусків. OJS повністю підтримується і відповідає всім стандартам, які висувають наукометричні бази.

Розміщення інформації на сайті

Важливо відзначити, що вся інформація, яка публікується на сайті, який розміщений на платформаі OJS, повинна відображатися і у форматі метаданих, які в перспективі будуть передаватися до наукометричних баз.

У зв'язку з цим для правильного розміщення наукової інформації на сайті OJS знадобляться:

 • базова інформація про журнал (назва, ISSN, видавець і ін.);
 • додаткова інформація (проблематика журналу, періодичність, редакційний процес і ін.);
 • політики журналу (активність публікації етика, авторське право, протидія плагіату та ін.);
 • додаткова інформація для статичних сторінок (контакти, про видавця, вимоги до оформлення статей, оголошення, головний редактор, спонсори та ін.) в DOC + графічні файли JPG, GIF, PNG;
 • інформація для інформаційних блоків в бічній панелі сайту в DOC
 • додаткова інформація для інформаційних блоків в бічній панелі сайту в DOC, RTF, TXT + графічні файли JPG, GIF, PNG

Архів сайту

Після внесення базової інформації, необхідно сформувати електронний архів журналу, тобто додати метадані журнальних номерів і статей.

Для правильного розміщення архіву на сайті OJS знадобляться:

 • метадані номерів журналу в DOC + цілий макет в PDF;
 • окремі файли PDF кожної окремої статті

Технічна підтримка та супровід

Потрібно регулярно оновлювати інформацію, забезпечуємо резервні копії і вносимо корективи в наступні елементи:

 • розміщувати текст, графічні елементи в шапці сайту;
 • розміщувати інформацію про видання, про збірники, статтях, авторів;
 • розміщувати інформація в статичних сторінках і інфо-блоках;
 • розміщувати інформація в «підвалі» (нижній частині сайту);
 • розміщувати елементи меню, елементи в бічних колонках сайту;
 • локалізація деяких системних елементів сайту;
 • консультації, надання інструкцій.