Українські науковці завершили відбір зразків для міжнародного дослідження поширення силіконів в Антарктиці
Протягом нинішнього антарктичного сезону, зокрема березня-квітня 2024 року, учені НАНЦ відібрали зразки з різних середовищ (повітря, ґрунти, рослинність тощо) у межах великого міжнародного дослідження поширення силіконів в Антарктиці. Мета дослідження – визначити наявність циклічних летких метилсилоксанів у різних середовищах на Антарктичному півострові та навколо нього (район станції "Академік Вернадський").
Зокрема, українські вчені відібрали зразки повітря, для чого на острові Галіндез та прилеглих островах встановили п’ять пасивних пробовідбірників повітря. Науковці також відібрали по п’ять зразків донних відкладень поблизу української станції "Вернадський"; зразки антарктичних ґрунтів та моху (на різних островах навколо станції їх відібрано по п’ять); 10 зразків фітопланктону; чотири зразки антарктичного крилю.
Як додали в НАНЦ, усі зразки українським дослідним судном "Ноосфера" будуть доставлені до Кейптауна (ПАР), а звідти в травні попрямують до Норвегії, де вчені проаналізують, чи є в пробах циклічні леткі метилсилоксани й у яких концентраціях.
"До кінця 2024 року очікуємо отримати перші результати дослідження. Вони допоможуть оцінити масштаб поширення силіконів у навколишньому середовищі. Вивчення того, чи є ці речовини в Антарктиці, дасть змогу зрозуміти, чи переносяться вони повітрям і водою на великі відстані", — наголосили в НАНЦ.
Проєкт реалізується спільно з Silicones Europe – некомерційною торговельною організацією, що представляє всіх основних виробників силіконів у Європі.