Дослідна експлуатація

Рекомендації щодо включення в міжнародну наукометричну базу даних Scopus

Щоб ваші дослідження були кращими, вам потрібен доступ до найсучаснішого і високоякісному міждисциплінарного наукового контенту. Ось, чому Scopus має чітко сформульовану політику відбору та міжнародно визнану комісію експертів з відбору матеріалів. Все це робиться для того, щоб ви були впевнені, що те, що ви знайдете в базі Scopus, відповідає вашим високим стандартам.

Хоча більша частина інформації, представленої на цій сторінці, написана для видавців, які бажають включити свій контент в Scopus, ми запрошуємо вас ознайомитися з цим матеріалом повністю. Ми сподіваємося, що ви відчуєте рівень контролю якості і переконайтеся в рівні авторитетності, що є відмінною рисою Scopus.

Постійний контроль якості і розширення Scopus: що повинні знати видавці

Як найбільша система індексації світового дослідницького контенту, Scopus включає в себе видання понад 5000 видавництв з усього світу. Ці журнали, книги і матеріали конференцій видно мільйонам користувачів Scopus, які, в свою чергу, читають ваш контент, а потім цитують його в своїх дослідженнях, заявках на гранти, звітах, патентних заявках тощо. Щоб гарантувати, що Scopus обслуговує широкі інформаційні потреби дослідників, наш Експертна рада з відбору контенту Content Selection & Advisory Board (CSAB) постійно розглядає нові заявки і пропозиції від видавців, а також публікує нові програми, щоб розширити наші списки наукового контенту.

Scopus допомагає:

  • Збільшити видимість ваших видань, публікацій;
  • Отримати доступ до глобальної аудиторії дослідників і експертів для спільних програм;
  • Відстежувати ефективність публікацій;
  • Відстежувати конкуруючі дослідження.

Процес оцінки видань (Наукових журналів)

Ми пишаємося нашим прозорим і незалежним процесом відбору наукових журналів. Міжнародні експерти з відбору контенту і наш консультаційну раду постійно розглядають нові заявки на включення, спираючись як на кількісні, так і на якісні показники. Так, на розгляд можуть пропонуватися тільки періодичні видання. Це журнали, книжкові серії або серії матеріалів конференцій. Заявки можуть подаватися видавцями або редакторами видань. Окремі дослідники і бібліотекарі можуть також пропонувати журнали для Scopus, але ці пропозиції потребують підтримки видавця і / або редактора. Перш ніж запропонувати своє видання на розгляд, будь ласка:

  • Перевірте поточний актуальний список всіх видань в Scopus, щоб переконатися, що ваше видання ще не проіндексовано
  • Уважно прочитайте заяву Експертної ради (CSAB): A General Introduction to Scopus and the Work of the Content Selection & Advisory Board
  • Перегляньте критерії відбору нижче
  • Використовуйте спеціальну форму подачі заявки Scopus Title Suggestion Form
  • Перегляньте відповіді на часті запитання про роль редактора Role of an Editor
  • Ознайомтеся з відповідями на типові запитання щодо процесу відбору видань Content Selection Process.

Контактна особа, що заповнила заявку, а також видавець (якщо їх контакти відрізняються), будуть проінформовані про підсумки оцінки видання та причини (підставах) для прийняття рішення. Ви також можете відстежувати хід процесу оцінки, ввівши унікальний ідентифікатор відстеження (Tracking ID), який надається під час подачі заявки.

Критерії оцінки журналів:

  • щоб бути допущеними до розгляду, всі журнали повинні відповідати мінімальним критеріям:
  • мати рецензованої контент і мати загальнодоступне опис процесу рецензування, експертної оцінки наукових статей на сайті.
  • публікуватися на регулярній основі і мати міжнародний стандартний серійний номер (ISSN), зареєстрований в Міжнародному центрі ISSN
  • мати контент, пов'язаний, якого читають, затребуваний, доступний для міжнародною аудиторією, тобто: мати транслітеровані бібліографічні списки (references), а також мати тези і заголовки англійською мовою
  • мати загальнодоступне заяву про публікаційній етики на сайті

Повторна оцінка:

Якість нашого контенту має першорядне значення. Тому всі журнали, які претендують на включення, не тільки піддаються суворим процедурам оцінки до прийняття в базу Scopus, але вони також повинні продемонструвати здатність підтримувати якість публікації на належному рівні протягом 1 року після включення в базу.

Щоб визначити якість журналу, Scopus запускає річну програму переоцінки, яка ідентифікує журнали з більш високим і низьким рівнем продуктивності трьома різними способами:

  • Scopus ідентифікує неефективні журнали для їх повторної оцінки, використовуючи шість метрик і контрольних показників, які збираються і якими з року в рік оцінюються всі журнали в базі. Якщо журнал не задовольняє жодному з шести еталонних тестів протягом двох років поспіль, Експертна рада CSAB проводитиме повторну оцінку журнал на основі базових критеріїв відбору журналів в Scopus. При цьому повторна оцінка може привести до виключення журналу.
  • Scopus також виявляє порушників серед своїх журналів і проводить їх повторну оцінку, використовуючи інструмент аналізу даних «Радар» на щорічній основі. Цей інструмент виявляє журнали, що демонструють нетипове, неприродне поведінку, таке як раптовий і експоненціальне зростання випуску статей, незрозумілі і несподівані зміни в приналежності до країни, різке підвищення рівня самоцитування і ін. Всі журнали, ідентифіковані за допомогою інструменту «Радар», будуть повторно оцінюватися CSAB в рік ідентифікації. При цьому експертна рада CSAB проводитиме повторну оцінку журнал на основі базових критеріїв відбору журналів в Scopus, що також може призвести до виключення видання з бази.
  • Журнали, що мають проблемні публікації, до яких виникають питання з боку читачів, передплатників, інших зацікавлених сторін, також відправляються на переоцінку, якщо претензії та скарги мають достатні підстави. Експертна рада CSAB проведе повторну оцінку журнал на основі базових критеріїв відбору журналів в Scopus, що може привести до виключення журналу з бази.

Радар

У 2017 році був запущений інструмент Radar, який представляє собою алгоритм аналізу даних, розроблений Elsevier. Інструмент призначений для виявлення недобросовісного, неправильної поведінки журналів в базі Scopus. Приклади такої поведінки - швидкі і незрозумілі зміни в кількості опублікованих статей, незрозумілі зміни в географічному розмаїтті авторів або представлених організаціях тощо. До інших дивацтв, які виявляє алгоритм, можна віднести, наприклад, рівень самоцитування або рівень проблемних публікацій. Інструмент постійно вдосконалюється за рахунок додавання нових прикладів і правил. Спочатку Radar буде запускатися один раз в рік, перевіряючи всю базу журналу Scopus, тобто на сьогоднішній день близько 22800 видань на предмет ненормального поведінки в базі.

Журнали, помічені інструментом Radar, будуть відправлені на повторну оцінку CSAB в рік ідентифікації. Критерії повторної оцінки ідентичні критеріям початкового відбору журналів в Scopus. По завершенні процесу переоцінки CSAB вирішить, продовжити індексацію журналу або її припинити (контент, який потрапив в Scopus до завершення повторної оцінки, залишиться в Scopus).

Проблемні публікації (Publication concerns)

Журнал також може бути відібраний для повторної оцінки при наявності проблемних публікацій на рівні видавця або журналу. Проблемні публікації таких журналів ідентифікуються Scopus або виявляються і відзначаються дослідним спільнотою Scopus. До подібних ситуацій відносяться з усією ступенем серйозності. Якщо проблема публікації має підстави, журнал буде відправлений на переоцінку CSAB в рік ідентифікації. Критерії повторної оцінки ідентичні критеріям відбору в Scopus для нових видань. По завершенні процесу повторної оцінки CSAB вирішить, чи продовжувати чи ні індексацію журналу (контент, охоплений Scopus до завершення повторної оцінки, залишиться в Scopus).

Публікаційна етика

Нехтування або зловживання публікаційній етикою неприпустимо в світі академічної літератури. Проте, це відбувається у всіх предметних областях і в усіх юрисдикціях; майже ніхто від цього не застрахований. Тому запобігання зловживань публікаціями є обов'язком кожного учасника, редактора, рецензента, видавця і установи.

Scopus вимагає, щоб кожен індексований журнал мав чіткі, зрозумілі і загальнодоступні заяви про свою публікаційній етики. Scopus може притягнути до відповідальності кожного видавця, зазначеного в базі даних, для забезпечення ефективності та відповідності цим політикам.

Scopus не передбачає будь-яких конкретних формулювань видавничої етики і заяв про зловживання службовим становищем, але зазначає, що:

Великі видавничі будинки вже публікують всеосяжні роз'яснення з питань публікаційній етики на своїх сайтах. Наприклад, Elsevier PERK.

Ряд галузевих організацій публікують всеосяжні рекомендації та інструкції, які можуть бути легко сприйняті будь-яким видавцем. До числа таких відомих організацій відносяться:

  • Committee on Publication Ethics (COPE)
  • World Association of Medical Editors (WAME)
  • International Committee of Medical Journal Editors (ICMJE)
  • Consolidated Standards of Reporting Trials (CONSORT)

Використані джерела:

https://www.elsevier.com/solutions/scopus/how-scopus-works/content/content-policy-and-selection