Дослідна експлуатація

Відбулося офіційне відкриття Офісу Горизонт Європа в Україні

21/12/2023
658326d2e1637274420778

20 грудня 2023 року в Україні відкрили Офіс Горизонт Європа. Це сприятиме реалізації нових наукових й інноваційних проєктів та інтеграції України до ЄС і європейського дослідницького простору.

Офіс створили на базі Національного фонду досліджень України завдяки співпраці між Єврокомісією та урядом України.

Цей підрозділ насамперед займатиметься:

  • інформаційною підтримкою українських наукових організацій щодо можливостей співробітництва у сфері науки та інновацій, допомогою в пошуку партнерів для проєктів у ЄС та в усьому світі;
  • підвищенням обізнаності про історії успіху та роботою з конкретними проблемами реалізації проєктів в Україні;
  • консультуванням щодо політики, пов’язаної з інтеграцією України в європейський дослідницький простір.

Нагадуємо, що «Горизонт Європа» — це рамкова програма Європейського Союзу з досліджень та інновацій, що передбачена на 2021–2027 роки. Загальний бюджет фінансування науки та інновацій становить понад 95,5 млрд євро для всіх учасників — це найбільша й найпрестижніша наукова грантова програма ЄС. Особливу увагу та найбільший обсяг фінансування в програмі передбачено на подолання глобальних викликів для економіки та індустріальної спроможності ЄС, зокрема тісну співпрацю науки та інноваційного бізнесу.

«У нас триває повномасштабна війна, але під час таких криз і народжуються інновації та технології, які здатні змінювати ситуацію не тільки на полі бою, а й у різних галузях. Наука, інновації та технології набувають нового сенсу і повинні стати трендом у нашому суспільстві. Щоб діти ще за шкільною партою почали поважати, закохуватися в цей напрям і розуміли, що тут є перспектива. Наше завдання — зробити так, щоб продукти інтелектуальної власності України відігравали важливу роль у розвитку Європейського Союзу. Ми будемо робити це нормативним реінжинірингом, змінюючи процеси і відкриваючи можливості для наукових установ та науковців», — зазначив Михайло Федоров, віцепрем'єр-міністр з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій — міністр цифрової трансформації.

Міністерство освіти і науки України доклало фундаментальних зусиль, щоб українські вчені змогли подавати проєкти на конкурси програми з моменту її початку в Україні — навесні 2021 року. Також у 2023 році було якнайшвидше здійснено повне нормативне забезпечення відкриття Офісу.

«"Горизонт Європа" — це не просто програма фінансування. Це можливість здійснити наукові прориви, об'єднати талановитих науковців та бізнес для вирішення глобальних викликів. А війна — час, коли інновації та технології можуть буквально міняти хід подій на полі бою. Тож відкриття Офісу — подія, яка відкриває нові перспективи для нашої країни. І, звісно, це також ще один крок на шляху нашої інтеграції з ЄС», — зазначив Оксен Лісовий, міністр освіти і науки України.

За майже три роки Рамкової програми «Горизонт Європа» на участь подалися 970 українських організацій, 109 з яких уже отримали рішення про фінансування на загальну суму понад 40 млн євро.

Для порівняння: у попередній Рамковій програмі «Горизонт 2020» за шість років узяло участь 174 організації з України, які підписали 240 грантів на загальну суму 44,5 млн євро.

За час реалізації «Горизонт Європа», попри повномасштабну війну з рф, Україна перевищила очікувані показники успішності. Наприклад, Сумський державний університет нині є одним з лідерів щодо отриманого фінансування за Рамковою програмою «Горизонт Європа». Сума фінансування становить 777,4 тис. євро в межах напряму «Дії Марії Складовської-Кюрі».

Джерело

Останні новини