Дослідна експлуатація

Платформи для вибору наукового журналу

Наукова комунікація є досить динамічною і постійно знаходиться в процесі балансування двох процесів, рівновагу між якими характеризує ступінь ефективності науки в цілому. З одного боку, дослідники вибирають журнали для публікації своїх робіт, а з іншого - редактори наукових редакцій намагаються відібрати для себе найякісніші якісні та відповідні на тему статті. Очевидно, що журнали конкурують між собою за наукові статті, а вчені - за можливість опублікуватися в певному номері періодичного видання. Оскільки кожен журнал має свою періодичність та визначену кількість статей у кожному випуску, то становище кожного з учасників процесу стабілізується на певному рівні, відповідному його конкурентоспроможності. Розуміння цього процесу є відповіддю на те, чому не всі вчені публікуються в Nature, і чому далеко не кожен журнал може похвалитися солідною аудиторією читачів.

З моменту подачі рукопису і до моменту публікації статті, як правило проходить декілька місяців, тому аби не втрачати час важливо знайти журнал, який максимально відповідає тематиці та рівню вашого дослідження. До того ж дослідження підтверджують, що неправильний вибір журналу є найпоширенішою причиною відмови в публікації статті. Пропонуємо Вам деякі поради при виборі журналу чи платформи для публікації статті:

  • Обговоріть ваше рішення з колегами
  • Перегляньте кілька десятків журналів, перш ніж прийняти фінальне рішення
  • Оцініть відповідність вашої роботи загальній тематиці та стилістиці журналу
  • Подумайте, чи цікава ваша тема цільовій аудиторії журналу
  • Зверніть увагу на імпакт-фактор та індекс цитування
  • Зважте співвідношення престижності журналу і ймовірності того, що вашу

статтю опублікують; подумайте про те, скільки часу може пройти від подачі

статті до її публікації

  • Об'єктивно оцінюйте свої можливості
  • Якщо ви отримали відмову, не засмучуйтесь, а негайно подайте ваш рукопис до іншого журналу

Важливо також мати максимально повне уявлення про те, які журнали із вашої галузі знань існують. Для цього можна скористатися SCImago Journal & Country Rank, який дає можливість оцінити науковий престиж журналу. Сервіс дає змогу відсортувати журнали за галуззю знань, країною, регіоном та рейтинговими показниками. Крім того, в базі є коротка інформація про кожний журнал (видавництво, тематика, частка іноземних публікацій тощо). Щоб зрозуміти, з якою ймовірністю той чи інший журнал опублікує вашу роботу перегляньте його найновіші випуски, ознайомтеся з політикою та періодичністю.

Великі видавці, в свою чергу, намагаються підтримати авторів і створюють спеціальні сервіси, які допомагають підібрати відповідний журнал. Цими сервісами можете скористатися і Ви: