Молоді вчені, як правило, маючи намір написати дисертацію, вже заздалегідь знають напрям та тему. Повністю або частково вона може збігатися з тематикою вже підготовлених наукових статей. Якщо немає розуміння, що саме досліджувати, ідеї беруться наступним чином:
- Підказки на кафедрі, за якою закріплений фахівець, або в науковому середовищі. Більш досвідчені колеги, які вже проводять або завершили свої дослідження, підкажуть вектори і цікаві запитання.
- Розгляд тем, які ще серйозно не були ніким вивчені, і це актуальний напрямок тільки почав розроблятися.
- Успішні дисертації, які вже захищені, також можуть стати джерелом натхнення і дати орієнтир на затребувані завдання та цікаві напрямки.
- Питання вузького профілю, що становлять малу частину масштабних тематик, на дослідження яких кафедра або установа отримує фінансування і гранти.
Якщо тематикою цікавляться меценати або держава, це стане додатковою гарантією актуальності. Вибір такої теми – відмінне рішення з точки зору перспектив.
Тема дисертації вибирається поетапно, а підсумкова її версія часто формулюється вже після проведення дослідження. Умовно можна виділити кілька кроків:
- Головний орієнтир – актуальність питання та відповідність духу часу. Обов’язково важливо стежити за чинними державними програмами, які служать відмінною базою для вибору теми.
- Не розкриті напрямки виявляються при аналізі вже напрацьованої бази публікацій. Необхідність вивчення наукової періодики та наукових праць з обраної галузі знань.
- Власні напрацювання та дослідження найчастіше знаходять продовження в дисертації. Один з найлегших шляхів вибору теми для претендента – продовжити розвивати тему своїх наукових статей і кандидатської дисертації.
Перераховані пункти є основою, яка повинна бути ретельно проаналізована. Після цього претендент формує перший варіант теми, який згодом має бути критично оцінений. Рекомендується спочатку розглядати кілька тем (3-4) і зупинитися на оптимальному варіанті.
Для аналізу актуальних тем та проведені дослідження вітчизняними та закордонними вченими, можна зробити аналіз за допомогою аналізу дисертацій та авторефератів як вітчизняних дисертацій та і й закордонних наукових робіт. Тому пропонуємо базу даних дисертацій та авторефератів міжнародних та вітчизняних:
- Автореферати українських дисертацій - база авторефератів національна, яка розміщена на сайті Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського
- НРАТ (Національний репозитарій) - загальнодержавна розподілена електронна база даних, в якій накопичуються, зберігаються і систематизуються академічні тексти. Призначення Національного репозитарію – зробити максимально доступною для суспільства наукову інформацію України і світу, що сприятиме розвитку освітньої, наукової, науково-технічної та інноваційної діяльності, шляхом поліпшення доступу до академічних текстів та сприяння академічній доброчесності.
- NDLTD (The Networked Digital Library of Theses and Dissertations) пошукова система. Забезпечує пошук повнотекстових дисертацій відкритого доступу або відомостей про дисертації обмеженого доступу серед 4 млн документів.
- OATD (Open Access Theses and Dissertations) - містить дисертації, дипломні роботи випускників більше 1 тис. дослідних інститутів, університетів і коледжів. Мови: англійська (1200000), інші європейські, китайський. Кількість документів: 2800000. Відкритий доступ до повних текстів: для всіх робіт.
- HAL - містить дисертації та наукові статті співробітників науково-освітніх установ Франції. Мови: в основному англійська та французька. Кількість документів: 1 млн. Відкритий доступ до повних текстів: для 350 тис. робіт.
- CiNii Dissertations - мови японська, англійська. Містить: дисертації на докторський ступінь університетів та інститутів Японії, бібліографічну інформацію по дисертаціях. Кількість документів: 230 тис. Дисертацій від National Diet Library і університетів, 600 тис. бібліографічних посилань. Відкритий доступ до повних текстів: для всіх робіт.
- Dialnet - містить згруповані по університетах дисертації, наукові статті вчених з провідних університетів Іспанії. Мови: іспанська та інші європейські. Кількість документів: 40 тис. Відкритий доступ до повних текстів: для всіх робіт.
- dissertations.se - містить докторські дисертації шведських вчених. Мови: англійська, інші європейські і східні. Кількість документів: 54 тис. Відкритий доступ до повних текстів: для половини робіт.
- PQDT Open - база даних компанії ProQuest's UMI Dissertation Publishing. Містить: дисертації. Мови: англійська. Кількість документів: 27 тис. Відкритий доступ до повних текстів: для всіх робіт.
- theses.fr - частина проєкту інформаційного забезпечення вищої освіти за підтримки Міністерства освіти Франції. Містить: дисертації, захищені в університетах Франції. Мови: в основному французька та англійська. Кількість документів: 370 тис. Відкритий доступ до повних текстів: для 30 тис. робіт.
- EThOS - британські дисертації (більше 400 тис.) У відкритому доступі для всіх зареєстрованих користувачів. Можна також за порівняно невеликі гроші замовити оцифровку необхідної дисертації, яка після цього буде викладена у відкритий доступ.