Дослідна експлуатація

Бази даних дисертацій та авторефератів закордонних та вітчизняних

Молоді вчені, як правило, маючи намір написати дисертацію, вже заздалегідь знають напрям та тему. Повністю або частково вона може збігатися з тематикою вже підготовлених наукових статей. Якщо немає розуміння, що саме досліджувати, ідеї беруться наступним чином:

 • Підказки на кафедрі, за якою закріплений фахівець, або в науковому середовищі. Більш досвідчені колеги, які вже проводять або завершили свої дослідження, підкажуть вектори і цікаві запитання.
 • Розгляд тем, які ще серйозно не були ніким вивчені, і це актуальний напрямок тільки почав розроблятися.
 • Успішні дисертації, які вже захищені, також можуть стати джерелом натхнення і дати орієнтир на затребувані завдання та цікаві напрямки.
 • Питання вузького профілю, що становлять малу частину масштабних тематик, на дослідження яких кафедра або установа отримує фінансування і гранти.

Якщо тематикою цікавляться меценати або держава, це стане додатковою гарантією актуальності. Вибір такої теми – відмінне рішення з точки зору перспектив.

Тема дисертації вибирається поетапно, а підсумкова її версія часто формулюється вже після проведення дослідження. Умовно можна виділити кілька кроків:

 • Головний орієнтир – актуальність питання та відповідність духу часу. Обов’язково важливо стежити за чинними державними програмами, які служать відмінною базою для вибору теми.
 • Не розкриті напрямки виявляються при аналізі вже напрацьованої бази публікацій. Необхідність вивчення наукової періодики та наукових праць з обраної галузі знань.
 • Власні напрацювання та дослідження найчастіше знаходять продовження в дисертації. Один з найлегших шляхів вибору теми для претендента – продовжити розвивати тему своїх наукових статей і кандидатської дисертації.

Перераховані пункти є основою, яка повинна бути ретельно проаналізована. Після цього претендент формує перший варіант теми, який згодом має бути критично оцінений. Рекомендується спочатку розглядати кілька тем (3-4) і зупинитися на оптимальному варіанті.

Для аналізу актуальних тем та проведені дослідження вітчизняними та закордонними вченими, можна зробити аналіз за допомогою аналізу дисертацій та авторефератів як вітчизняних дисертацій та і й закордонних наукових робіт. Тому пропонуємо базу даних дисертацій та авторефератів міжнародних та вітчизняних:

 1. Автореферати українських дисертацій - база авторефератів національна, яка розміщена на сайті Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського
 2. НРАТ (Національний репозитарій) - загальнодержавна розподілена електронна база даних, в якій накопичуються, зберігаються і систематизуються академічні тексти. Призначення Національного репозитарію – зробити максимально доступною для суспільства наукову інформацію України і світу, що сприятиме розвитку освітньої, наукової, науково-технічної та інноваційної діяльності, шляхом поліпшення доступу до академічних текстів та сприяння академічній доброчесності.
 3. NDLTD (The Networked Digital Library of Theses and Dissertations) пошукова система. Забезпечує пошук повнотекстових дисертацій відкритого доступу або відомостей про дисертації обмеженого доступу серед 4 млн документів.
 4. OATD (Open Access Theses and Dissertations) - містить дисертації, дипломні роботи випускників більше 1 тис. дослідних інститутів, університетів і коледжів. Мови: англійська (1200000), інші європейські, китайський. Кількість документів: 2800000. Відкритий доступ до повних текстів: для всіх робіт.
 5. HAL - містить дисертації та наукові статті співробітників науково-освітніх установ Франції. Мови: в основному англійська та французька. Кількість документів: 1 млн. Відкритий доступ до повних текстів: для 350 тис. робіт.
 6. CiNii Dissertations - мови японська, англійська. Містить: дисертації на докторський ступінь університетів та інститутів Японії, бібліографічну інформацію по дисертаціях. Кількість документів: 230 тис. Дисертацій від National Diet Library і університетів, 600 тис. бібліографічних посилань. Відкритий доступ до повних текстів: для всіх робіт.
 7. Dialnet - містить згруповані по університетах дисертації, наукові статті вчених з провідних університетів Іспанії. Мови: іспанська та інші європейські. Кількість документів: 40 тис. Відкритий доступ до повних текстів: для всіх робіт.
 8. dissertations.se - містить докторські дисертації шведських вчених. Мови: англійська, інші європейські і східні. Кількість документів: 54 тис. Відкритий доступ до повних текстів: для половини робіт.
 9. PQDT Open - база даних компанії ProQuest's UMI Dissertation Publishing. Містить: дисертації. Мови: англійська. Кількість документів: 27 тис. Відкритий доступ до повних текстів: для всіх робіт.
 10. theses.fr - частина проєкту інформаційного забезпечення вищої освіти за підтримки Міністерства освіти Франції. Містить: дисертації, захищені в університетах Франції. Мови: в основному французька та англійська. Кількість документів: 370 тис. Відкритий доступ до повних текстів: для 30 тис. робіт.
 11. EThOS - британські дисертації (більше 400 тис.) У відкритому доступі для всіх зареєстрованих користувачів. Можна також за порівняно невеликі гроші замовити оцифровку необхідної дисертації, яка після цього буде викладена у відкритий доступ.