Правила оформлення дисертації регламентовані ВАК та Наказом Мін’юсту № 40 від 2017 року. Це головні нормативи, яких необхідно дотримуватися. У зворотному випадку дослідження не буде допущено до захисту. Додаткові рекомендації можна отримати у наукового керівника або секретаря спеціалізованої вченої ради.
Основні правила і положення щодо оформлення дисертації
Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора наук, доктора філософії (кандидата наук) готується державною мовою у вигляді спеціально підготовленої наукової праці на правах рукопису в твердій або м’якій палітурці та в електронній формі. За бажанням здобувача дисертація може бути перекладена англійською мовою або іншою мовою, пов’язаною з предметом дослідження, з поданням перекладу до спеціалізованої вченої ради.
Вимоги до структурних елементів дисертації
Титульний аркуш
Інформаційна, ознайомча сторінка повинна містити:
За необхідності, наукова робота може включати інформацію про гриф секретності в верхній частині титульного аркуша.
Зміст анотації
Призначення анотації – ознайомити зі змістом і результатами дослідження, узагальнено і лаконічно викласти суть наукової праці, позначити новаторство і практичну значимість.
Обов'язкові дані для вказівки:
Завершальним елементом є список публікацій здобувача за основною темою наукової роботи, включаючи ті праці, в яких публікувалися результати дослідження, які засвідчують апробацію і відображають додаткову інформацію.
Анотація займає об'єм 0,2-0,3 авторського аркуша і готується українською та англійською мовою. Якщо предмет дослідження пов'язаний з іншою мовою, ця структурна частина дисертації може презентуватися і на іншій мові.
Зміст і позначення
У зміст обов'язково включаються пункти про заголовки і підрозділи. Вони пронумеровуються по початкових сторінках.
Правила оформлення дисертації допускає, що може подаватися окремий список, в якому міститься перелік використовуваних у роботі символів, умовних позначень, одиниць, скорочень.
Важливо не забувати, що додатково при першому згадуванні в тексті наводиться пояснення кожного умовного позначення. При неодноразовому застосуванні одних і тих же скорочень, символів у переліку вони вказуються один раз.
Основна частина дисертації
Змістовна частина наукового дослідження завжди включає вступ, розділи і висновки. В сукупний обсяг листів включаються авторські аркуші. Головні критерії кожної із зазначених частин – грамотність, унікальність, ємність, поєднання теорії з авторськими висновками.
Кількість сторінок не регламентується. Ця цифра залежить від виду дисертації (для кандидатських досліджень загальний обсяг становить приблизно 150-250 сторінок, для докторських дисертацій – до 400 сторінок). Гуманітарні дисципліни, як правило, передбачають більш масштабний обсяг.
Вступ
Перший структурний елемент основної частини містить загальну характеристику дослідження. Вступ має містити наступну інформацію:
За наявності обов'язково описується зв'язок з грантами, науковими програмами, в рамках яких проводилося дослідження. Якщо такий формат мав місце, додатково зазначаються номери державної реєстрації таких робіт і дані про організації, в яких виконувалися роботи.
Наукова робота у вступі повинна включати практичне значення тих результатів, які отримані в рамках дослідження. Надається інформація про рекомендації та застосування результатів у реальності.
Розділи дисертації
Головний структурний елемент у змістовному плані – це розділи. Вони включають теоретичний і практичний аспект дослідження. Існує умовне правило, що кожен розділ та підрозділ присвячується певній задачі, поставленої дослідженням.
Правила оформлення і написання припускають, що в розділах зазначається вичерпний сенс власних досліджень здобувача з вказівкою посилань на всі використовувані наукові матеріали. Розділи складаються з:
Всі складові елементи розділу нумеруються арабськими цифрами. При оформленні важливо орієнтуватися на логічний зміст матеріалу. Неправильно, коли підпунктів занадто багато і вони відображають фактично кожну думку. Разом з тим текст не повинен бути суцільним полотном з недоліком елементів структурованості.
Правила оформлення формул у дисертації допускають, якщо на неї є посилання, потребують проставлення номера розділу і номера формули через крапку. Аналогічне правило поширюється на рисунки.
Сама формула відображається в новому рядку посередині, а нумерація проставляється збоку праворуч у круглих дужках. Назва і номер зображення проставляються знизу рисунка або з правого боку від нього.
Висновок
Підсумковий розділ включає найбільш вагомі наукові і практичні напрацювання дослідження і конкретизує проблеми, вирішення яких можливе з допомогою наведених у дисертації результатів. У висновку вказується, за якими напрямами можливо і доцільно продовження дослідження з розкритої теми.
Якщо дисертація має практичне значення отриманих результатів, у висновку описуються відомості про використання практичних напрацювань, пошуків, рекомендацій.
Якщо результати дослідження були впроваджені, в підсумковому розділі вказується найменування організації, яка перейняла на себе досвід. При оформленні важливо орієнтуватися на назву із правоустановчих документів (як в статуті).
Список використаних джерел
Правила оформлення списку літератури дисертації включає, що у автора є можливість вибрати один з варіантів:
Кожен використовуване в бібліографічному списку джерело повинне конкретизуватися інформацією, яка не дозволить сплутати його з іншими ресурсами. Орієнтиром у складанні служать стандарти ГОСТ 8302:2015.
До популярних стилів оформлення відноситься гарвардський та оксфордський стиль, MLA, APA, OSCOLA та інші. Детально ознайомитися з кожним з них можна за спеціальним рекомендаційним списком. Вибір варіанту залежить від особистих уподобань, формату і теми дисертації, рекомендацій консультанта.
Додатки
Для повноти і точності сприйняття дисертації використовуються різноманітні допоміжні матеріали – додатки. До таких можуть відноситися:
До обов'язкових програм відноситься перелік публікацій здобувача за темою дослідження, а також інформація про апробацію положень дисертації. Правила оформлення дозволяють виділити цей розділ в окрему книгу.
Стандартні норми оформлення
Правила оформлення дисертації регулярно змінюються і оновлюються як з боку ВАК, так і профільним міністерством. Важливо користуватися актуальними рекомендаціями і стандартами.
Не варто недооцінювати оформлення і вважати, що процес займе мало часу. Це трудомістка, копітка робота на уважність. Тому в плані-графіку написання дисертації (якщо такий є) варто вказати пункт окремо і виділити достатній термін виконання.