Дослідна експлуатація

Наукові публікації в журналах, які входять до категорії А, Б

Категорія журналу – це показник його значущості, авторитетності та рівня. Фахові видання прагнуть ставити високі планки за якістю контенту і відповідати їм. Цього вимагає законодавство та світові тенденції, інакше журнал ризикує впасти на рівень або зовсім позбудеться статусу наукового.

У цій статті ми поговоримо про те, в чому відмінності фахових статей, як розмежовуються окремі категорії, чи існують ще ВАКівські статті, як правильно вибрати журнал для публікації.

Стаття ВАК і стаття категорії Б: в чому відмінності?

Перш ніж порівнювати, потрібно зрозуміти, що таке статті ВАК. Це наукові статті, розміщені в журналах, що рецензуються Вищою атестаційною комісією. Саме цей орган довгий час був відповідальний за формування наукової еліти в Україні. Однак в реаліях нашої країни таке формулювання вже не актуально. На зміну йому прийшли фахові статті затверджені МОН України.

ВАК як орган був скасований, а відповідні функції виконує атестаційна колегія Міністерства освіти і науки. Почути про ВАК статті можна в контексті публікацій країн ближнього зарубіжжя або розглядаючи архівний матеріал.

Тепер офіційно визнаними вважаються тільки фахові видання МОН України. Категорія Б є однією з їх різновидів. Якщо зіставляти їх рівень з колись популярними ВАКівськими журналами, вони приблизно порівнянні. Це хороші вітчизняні майданчики, які мають статус наукових, і проводять ретельну перевірку при відборі контенту.

Категорії фахових видань

Наказом МОН № 32 від 2018 року був затверджений Порядок формування фахових видань. Відповідно існує три масштабні групи. Вони ж називаються категоріями:

  • А – найпрестижніші і авторитетні журнали. Вони входять до переліку рецензованих джерел WoS і Scopus. Чи варто черговий раз говорити про значущість цих наукометричних баз? Вони кращі та наймасштабніші в світі.
  • Б – журнали, включені до профільних міжнародних наукометричних баз і підпадають під всі критерії, передбачені Порядком. Зі зрозумілих причин це наймасштабніша група, свого роду середній, надійний клас.
  • В – журнали, які були включені до переліку видань на момент затвердження Порядку, а також всі журнали, виключені з категорії Б і А на 2 роки. При цьому важливо відзначити, якщо протягом двох років видання не отримали вищевказані категорії, тобто не покинули групу В, вони виключаються зі списку і більше не вважаються фаховими.

Всього в WoS і Scopus на сьогоднішній день індексується 131 український науковий журнал. Переважно їх квартиль Q4. Переважають точні, технічні дисципліни.

Які журнали відносяться до категорії Б?

Перелік вимог такий:

  • сфера поширення - загальнодержавна або / та зарубіжна;
  • присвоєний ISSN номер для ідентифікації;
  • наявність цифрового ідентифікатора DOI у кожного опублікованого матеріалу;
  • веб-сайт видання з англомовним і україномовним інтерфейсом;
  • дотримання політики, цілі та завдань наукового видання, включаючи забезпечення рецензування, дотримання редакційної етики, обов'язкова наявність анотацій розмірі 1800 символів англійською мовою;
  • розміщення публікацій в Національному репозитарії академічних текстів та бібліотеці ім. Вернадського;
  • забезпечення якісного незалежного рецензування наданих на публікацію матеріалів;
  • наявність у складі редакційної колегії мінімум 7 вчених з науковим ступенем за однією зі спеціальностей, яка відповідає науковому профілю видання;
  • включення в профільні міжнародні наукометричні бази, рекомендовані МОН.

Статті категорії А і кому потрібен Scopus?

Це кращі з кращих джерел для публікацій. Принаймні, в рамках вітчизняного сегмента. До категорії А відносяться всі журнали, що рецензуються Веб оф Сайнс або Скопус. В Україні їх не настільки багато, як хотілося б. Але тенденція тішить. У цьому році таких позицій 131.Переважно це четвертий квартиль, домінують природні і точні профілі.

Що дають такі наукометричні бази, і чому саме про Scopus прийнято говорити, як про еталон? По-перше - охоплення. Він масштабний. Платформа містить кілька десятків тисяч записів, котрими користуються вчені з усіх куточків планети, на сьогоднішній день мінімум з 120 країн. Значить у опублікованого матеріалу максимально високі шанси на цитування.

Високий рівень таких журналів підкріплюється жорсткими критеріями відбору матеріалу, досить високою вартістю розміщення, регулярним оновленням журналів при перевірці на відповідність.

Навіщо потрібні статті категорії А, Б?

До здобувачів наукових ступенів в Україні пред'являються чіткі вимоги щодо кількості публікацій з результатами дисертацій.

  1. Майбутні доктора наук повинні забезпечити висвітлення матеріалу в не менше ніж 20 наукових публікаціях:
  • в наукових фахових виданнях України;
  • в періодичних наукових майданчиках інших держав за напрямом підготовки дослідження;
  • при цьому мінімум 3 з 20 статей (а з 2020 року мінімум 5) повинні публікуватися в двох різних періодичних виданнях категорії А чи в іноземних джерелах, проіндексованих Scopus, WoS.
  1. Майбутні кандидати наук і доктора філософії повинні мати мінімум три статті з опублікованими результатами дослідження. Як мінімум одна з них повинна відноситися до наукових періодичних видань іншої держави, яке входить в ЄС або організації економічного співробітництва. Решта повинні публікуватися в журналах з переліку фахових видань України.

Наукова публікація у виданні, яке відноситься до першого і другого квартилю, прирівнюється до трьох публікацій, а ті статті, які розташовані в журналах третього квартилю - до двох публікацій. Таким чином, в науковому світі акцент ставиться на якість, а не на кількість.

На що звертати увагу при виборі журналу?

По-перше, на офіційний затверджений перелік фахових видань. Він регулярно оновлюється і змінюється. Дані актуалізуються. Тому не варто орієнтуватися на досвід минулих років. Наприклад, якщо ви колись публікувалися в цьому виданні, зовсім не обов'язково, що у нього до цих пір є категорія Б.

Не варто забувати, що у ряду журналів є так звана відстрочка на два роки, після чого повинна зважитися їх доля. Перевірте, може у конкретного видання вже в принципі немає не те що категорії В, але і статусу наукового.

Ще один важливий пункт - періодичність виходу статей. Цей аспект потрібно прорахувати, тому що деякі редакції «пропускають» матеріал раз на рік, а деякі - щомісяця. Якщо автор має достатній час на публікацію результатів дисертації, можна і почекати.

Найактуальніший критерій - вартість. Чим вище категорія і статус видання, тим дорожче обійдеться таке задоволення як публікація.