Web of Science – одна з двох наймасштабніших і авторитетних наукометричних баз даних. Це чудовий майданчик для розміщення наукового матеріалу і пошуку різноманітних джерел. Публікації WoS стають вагомим внеском в скарбничку напрацювань ученого. Однак їх підготовка вимагає значних зусиль.
Web of Science традиційно вважається «більш неприступною фортецею». Цьому є кілька причин:
Українському вченому не так-то просто додати свою роботу на сторінки журналів, індексованих Web Of Science. Додатково виникають проблеми з цитуванням. Причин кілька:
У сучасному науковому світі це дійсно проблема. Велике розмаїття і швидка динаміка поновлення даних збивають з пантелику навіть досвідчених авторів. На що звернути увагу?
Структура статті для журналу WoS
Журнали WoS мають власний імпакт-фактор, що характеризуються високим статусом і грають важливу роль в розвитку сучасної наукової сфери. Цим визначається жорсткість критеріїв відбору статей, адже одна з обов’язкових умов – відповідність структурі:
Велике значення в публікаціях Web of Science мають використані джерела. Вони повинні бути реальними, актуальними, свіжими (останніх трьох років), різнобічними. Перелік вказується в кінці статті. По тексту оформляються відповідні посилання.
Вимоги до журналу Web of Science до публікації статті
Єдиним на 100% достовірним джерелом актуальної інформації з вимогами є офіційний сайт видання. Всі версії представлені англійською мовою, але деякі вже мають російськомовні версії. Важливо звертати увагу на достовірність даних з оновлених сторінок. Перелік індексованих журналів постійно змінюється, також актуалізуються вимоги в самих виданнях. Сайт пошуку і перевірки журналу – https://mjl.clarivate.com.
Суттєвою проблемою є широко поширені шахрайські схеми. Йдеться про недобросовісних посередників і сайти-клони. Нерідко зустрічаються випадки замовлення послуги публікації WoS, оплати, отримання гарантій, однак за підсумком з’ясовується, що це було не оригінальне джерело. На перший погляд, вони можуть бути ідентичними.
Ще один важливий аспект. Написання наукової статті вимагає певних тимчасових витрат. Потрібно уточнювати інформацію не тільки на початку підготовки, але конкретно на момент подачі заявки.
Рекомендується писати наукові статті під конкретне видання. Ця схема вважається оптимальною і спрощує завдання автору. Зробити так, як годиться з першого разу легше, ніж переробляти після відхилення заявки.
Етапи написання статті WoS
Процес підготовки наукової статті WoS умовно можна представити у вигляді послідовного алгоритму дій:
Якщо в перспективі написання дисертації, важливо враховувати цей аспект і замислюватися про апробацію її результатів уже на етапі підготовки публікації в іноземний журнал. Це може впливати на зміст і особливості підготовки.
Технічні вимоги до оформлення статті
При розгляді заявок на публікації в журнали WoS велика увага приділяється технічному оформленню. Важливо не тільки зміст, а й форма. Діапазон вимог дуже широкий, і часто різні видання дотримуються несхожих позицій. Однак деякі критерії можна назвати загальними і універсальними:
Рекомендований обсяг тексту - від 14 до 26 друкованих аркушів стандартного формату. У цифровому еквіваленті це приблизно від 24 тис. до 46 тис. символів.
Особлива увага приділяється оформленню метаданих. Вони містять ідентифікаційні дані автора, починаючи від ПІБ і завершуючи робочим телефоном й поштовим індексом. Також в цій частині обов'язково згадується інформація про гранти, якщо такі є. Допускається бібліографічний опис автора або авторів - 50 слів, якщо англомовна версія, і не більше 60, якщо російською мовою.
Вимоги до списку літератури
Сукупна кількість джерел - не менше 2 десятків, при цьому 15 з них повинні бути іноземними. Настійно рекомендується брати матеріал з наукометричних баз WoS і Scopus. Важливий аспект - вік джерела. Перевагу потрібно віддавати матеріалу трирічної давності і свіжіше.
При зазначенні джерела необхідно повноцінний опис інформації про автора, місце і час публікації, повноцінні дані про журнал й інший формат публікації. Якщо джерело електронний, в списку літератури вказується активне посилання на матеріал з кодом доступу.
Найчастіше об'єктом шахрайства стають мультидисциплінарні журнали. Статистика свідчить, що саме на такі майданчики найчастіше створюються сайти-клони. Написання статті для публікації в Web of Science ускладнюється жорсткими вимогами до змісту та оформлення, індивідуальною редакційною політикою, необхідністю якісного перекладу та значними тимчасовими витратами.